Dil Öğrenimi ve Motivasyon

İLK ADIM MOTİVASYON

Beyin sağ ve sol hemisferlerden oluşan bir bütündür. Dil ve konuşma merkezi bu bütünün sol tarafında yer almaktadır. İkinci bir dil öğrenmenin beynimizi geliştirdiği bilim insanları tarafından kanıtlanmıştır.

İşitme duyusuyla toplanan uyaranlar beyinde koordineli bir çalışma sergilerler. Wernicke bölgesi gelen sesleri kelime veya cümlelere dönüştürür. Broca bölgesi formüle eder, son durak olarak motor korteks kelimeleri telaffuz etmemize yardımcı olur.

Bu uyum içerisinde sürüp giden akış hayatımızın patolojik kısmıdır. Bir de bu duruma psikolojik bir bakış açısı getirmek gerekirse işte o noktada birçoğumuzun yaşadığı olumsuz düşüncelerden doğan motivasyon eksikliği göze çarpmaktadır. Bu yüzden ilk adım motivasyonunuzu yükseltmektir.

Yeni bir dil bazı insanlar için heyecan verici, yeni bir deneyim olabilir ama bazıları için bu oldukça kaygı verici ve zor görünmektedir. Bakıldığında dil öğrenimine çocukluk döneminde başlayan bireylerin motivasyonu ve ilgisi diğer insanlara göre oldukça fazladır. Dil öğrenmeye çalışan kişilere müdahale edilmemesi, onları zorlayacak ya da rahatsız edecek durumlara sokulmaması gereklidir. Çünkü insanlar rahat ve güvende hissettiği noktalarda motivasyonlarını sağlıklı bir şekilde yükseltebilirler.

Basmakalıp eğitim yöntemleri yerine deneyime dayalı eğitimler, zorlandığınız noktaları keyiflendirebileceğiniz alanlar oluşturan eğitimler sizi bir adım daha ileriye götürecektir

Beyniniz size sorular soracaktır Yapabilir misin? Hangi yollarla yapabilirsin? Öğrendiğin dil seni hangi noktaya taşıyacak? Ya olmazsa? gibi sorular, bu sorulara vereceğiniz en iyi cevaplar sizin ilk basamağınız olan motivasyonunuzdur. Ben yapamam demeyin yaparsınız, yapamamanız için hiçbir engel yok. Beyninize hükmetmeli ve ona yapabileceğinizi, eğer isterseniz en iyi sonuçları elde edebileceğinizi söyleyin. İnançlı ve kararlı olun ki yapabildiğinizi görün. Unutmayın inanmak başarmanın yarısıdır sözü boşuna söylenmemiştir.

Dil öğrenimi uzun bir soluktur. Bunun için motivasyonunuzu ne kadar dinamik tutarsanız sizin için bu soluk oldukça keyifli hal alacaktır.

Pes etmek hayatınızda ki en kötü dürtüdür. Bu yüzden baktığınız açıdan olmadığını hissediyorsanız pes etmeyin baktınız olmuyor o zaman başka bir açıdan bakın. Mutlaka alternatif bir yol vardır. Siz inandıktan sonra gerisi çorap söküğünden farksız olacaktır.

Call Now Button