İngilizce Öğreniminizi Kolaylaştırın

İngilizceyi daha kolay ve keyifli bir şekilde öğrenmek için şu adımları izleyebilirsiniz.

 1. Yabancı dizi/filmleri alt yazı seçeneğini İngilizce seçerek izlemek, İngilizcenizi geliştirmek için en keyifli yollardan biridir. İlgilendiğiniz yabancı film veya diziyi izlemek sizi sıkmadan geliştiren bir yol olacaktır. İlk zamanlarda anlamadığınız cümleler elbette ki olacaktır ancak zamanla kelimelerin söylenişini duydukça ve yazılışını gördükçe, bu durum sizde farkında olmadan İngilizceye karşı aşinalık oluşmasına yardımcı olacaktır.
 2. Küçük yaşta çocuklara İngilizce şarkılar dinleterek kulak dolgunluğu sağlamak, çocuklarını İngilizce ile yakınlaştırmak için verimli bir adımdır. Çocukken öğrendiğimiz hikâyeler, masallar yıllar boyu duymasak bile hafızamıza kolayca yerleşir ve unutulmaz. Çocukken ezber yapmak, öğrenmek çok daha hızlı ve kalıcı olur. Bu nedenle çocuklarınıza İngilizce dilini şarkılarla dinletebilir bu dile yakınlık duymasını sağlayabilirsiniz.
 3. Çocuklarınıza İngilizceyi, ders dışında hayatın her alanında olduğunu göstermek için İngilizce oyunlar oynayabilirsiniz. Oyunlar yaş grubuna göre değişkenlik göstermekle beraber ailece oynadığınız isim şehir gibi bilinen oyunları İngilizce oynamaya çalışarak çocuklarınızın İngilizcesini kolay ve eğlenceli bir şekilde geliştirebilirsiniz.
 4. Evde İngilizce konuşmak, her yaşa uygun bir aktivite olup, İngilizce konuşabilme becerisini edinmeyi oldukça kolaylaştıran bir durumdur. İngilizcenin yetersiz kaldığı durumlarda ufak tefek cezalar uygulayarak Türkçe konuşulmasına biraz izin verilebilir. Ev ortamında İngilizce konuşmak günlük konuşmanızı geliştirir, kelime bilginizi arttırır.
 5. Kelime oyunları gibi İngilizce aktiviteler düzenlenebilir. Kelime oyunları birçok şekilde oynanabilir, örneğin; Bir kavanozun içine küçük kağıtlar hazırlayıp ön yüzlerine İngilizce kelimeler, arka yüzlerine ise Türkçe karşılıklarını yazarak kelime ezberleyebilirsiniz. Ek olarak kelimeler türeterek İngilizce kelime hafızanızı da güçlendirebilirsiniz.
 6. Gün içinde en çok kullandığınız 20 kelimeyi belirleyip bu kelimelerin İngilizce karşılıklarını çıkarmak. Bu önerimizde günlük hayatınızda İngilizce cümle kullanımınızı kolaylaştıracaktır. Sık sık kullandığınız kelimelerden cümleler kurarak, biraz da olsa İngilizcenizi geliştirebilirsiniz.
 7. İnternet üzerinden, yurt dışından yabancı arkadaşlar edinip, iletişim kurarak İngilizce becerinizi pratiğe dökebilirsiniz. Bu şekilde bire bir iletişimler, tüm öğrencilerimize önerdiğimiz bir etkileşimdir. İngilizceyi gerçekten ana dili İngilizce olan birinden duymak hem kulağınıza hem telaffuzunuza aşinalık yaratacaktır. Telaffuzunuzu düzelterek daha güzel ve akıcı İngilizce konuşmanıza yardımcı olacaktır. Yurt dışından arkadaş edinmek sizi daha iyi hissettireceği gibi kendi gelişiminizi izleme fırsatı da verecektir. Eğer ilginizi çeken bir kültür varsa o kültürden insanlarla tanışabilir ortak dil olan İngilizceyi kullanarak merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.
 8. Telefon, dizüstü bilgisayarı, tablet gibi akıllı cihazlarınızın kullanıcı dilini İngilizce olarak seçerek, kelimeleri farkında olmadan ezberleyebilirsiniz. Teknolojiyle beraber hayatımıza giren akıllı cihazlar ile günümüzün çoğunu internette geçiriyoruz. Akıllı cihazlarınızın dilini İngilizce olarak seçtiğiniz takdirde birçok basit kelimeyi her gün görerek akılda kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz.
 9. Gün, hafta ve ayları öğrenmek için kendinize özel takvim hazırlayabilir bu kavramların İngilizcesini kolayca öğrenebilirsiniz.
 10. Yabancı şarkılar dinlemek, anlamlarına bakmak, söylemeye çalışmak, farkında olmadan o dili geliştirmenin en güzel yollarından biridir. İngilizce bilmeyen birçok insan, ana diliymiş gibi İngilizce şarkıları doğru aksan ile söyleyebilir ve isterse anlamlarını öğrenebilir. Müziğin hayatımızın her alanında var olduğunu kabul etmeliyiz ve bu yüzden İngilizcenizi geliştirmenin bir yolu da bu dilde şarkıları dinlemektir.
 11. Oyun platformlarında oynanan oyunların dillerini İngilizce olarak değiştirmek kelimeleri ezberlemenize yardımcı olacaktır. İlgili olduğunuz her alanda bunu yapmanız size birçok yeni kelime öğrenmenizi sağlayacaktır.
 12. Öğrenilen kelimeler ile cümleler kurun. Genellikle atlanılan ancak çok önemli detaylardan bir tanesi de budur. İnsanlar İngilizce kelime ezberlerler ancak o kelimeyi cümle içinde nasıl kullanacaklarını bilemezler. Durum böyle olunca da o kelime zamanla unutulur gider. Derste öğrendiğiniz kelimeler ile ilgili cümleler kurmaya çalışmanız çok önemlidir. Kelimenin kullanım alanlarını görmek akılda kalıcılığı arttırmasının yanı sıra cümle kurma becerinize de katkılı olacaktır.
 13. Seviyenize uygun İngilizce kitaplar okumaya çalışın. Küçük yaştan itibaren önerilen püf noktalardan biri de okuma yapmaktır. İngilizcenizin çok gelişmiş olmasına gerek duymadan kendi dil seviyenize uygun kitaplar temin ederek okumaya çalışın. Hikâyede ne anlatıldığını çözmeye çalışmak ve İngilizceyi anladığınızı fark etmek, kendinize olan güveninizi arttıracak, öğrendiğiniz kelimeler ise hafızanıza kazınacaktır.
 14. Yurt dışı gezilerine katılmak, öğrendiğiniz dili pekiştirmeniz için belki de en verimli yollardan bir tanesidir. Tabi ki okul, iş gibi birçok engelden dolayı herkes yurt dışına çıkamayabilir fakat kısa süreliğine bile olsa gitmenizi tavsiye ediyoruz. İngilizce konuşulan bir ülkeyi ziyaret etmek, İngilizceyi yerinde konuşmak demektir. Yeni yerler keşfederken öğrendiğiniz dili kullandığınızı görmek sizi çok daha iyi hissettirir. Korkularınızı yenmenize yardımcı olur.

Bu önerilerimizden en az birkaç tanesini uygulamak, size İngilizceyi hem sevdirecek hem de öğreniminizi kolaylaştıracaktır.

Call Now Button