Çocuklarımıza Neden Yabancı Dil Öğretmeliyiz

Çocuklara Dili Sevdirmenin Önemi

Yabancı dilin öneminin arttığı bugünlerde insanlar 2. bir dile daha ihtiyaç duyuyor. 2. bir dil iş hayatında insanlara öncelik tanıyor. Bu nedenle yabancı dil günümüzde oldukça önemlidir ve gelecekte de yerini koruyacaktır. Gelecek ise çocuklarımızdır.
Geleceğin kendisi olan çocuklarımızı küçükken eğitmek çok önemlidir. İnsan beyni küçük yaşta öğrenmeye açtır ve bu açlığı kapatacak her şeyi öğrenmeye çalışır ayrıca küçük yaşta öğrenilen bilgiler hafızaya kazınır ve unutulmaz. Dil aslında reflekstir. Küçük yaşta tam öğrenilirse unutması oldukça zordur. Dil sporlara da benzer. Kullanılmadıkça körelir fakat küçük yaşta öğrenildiğinde hafızada yer edinir. Kullanılmadıkça körelse bile konuşa konuşa bu körlüğü çözmek oldukça kolaydır. Bu nedenle de küçük yaşta dil eğitimi hem kolaydır hem de akılda kalıcıdır. Çocuklara eğitim verilirken aldığı eğitim sevdirilmelidir. Bu, doğru eğitime oldukça yardımcı bir harekettir. Küçük yaştaki bireyler öğreniyorken zevk alıyorsa eğer bu eğitim bireyin hafızasında kalıcı olarak yer edinecektir. Dil eğitiminde de bu yapılmalıdır. Çocuklara dil öğretirken o dili sevdirmek, onların artık o dilde konuşulurken eğlenmelerini ve dil öğrenmeyi bir zevk haline getirmelerini sağlar. Örneğin çocuklarımız çizgi film izlemekten oldukça zevk alırlar ve gördükleri hareketleri takınmaya başlarlar, bu çok basit bir örnek gibi gözükebilir fakat eğitimde de böyledir. Dili sevdiklerinde, eğitimi alırken zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacaklar. Sürekli o dili konuşmaya çalışacaklar ve bunu denerken eğlenip aynı zamanda da öğrenecekler.

Bu doğrultuda veliler olarak çocuklarımızın gelecekleri adına onları eğitime yönlendirmeliyiz fakat bunu yaparken dikkatli olmayı unutmamalıyız. Baskı kurarken onları sıkarsanız eğitimden sıkılacaklarını ve anlamamak istediklerini göreceksiniz. Çocuklara eğitimi sevdirin. Unutmayın çocuklar sevdikçe bağlanırlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button