Dil Eğitiminde Okuma (Reading)

Doğru dil eğitimi alırken belli başlı alt dallar kullanılmaktadır. Bunlar 4 gruba ayrılmaktadır: konuşma(speaking), dinleme(listening), yazma(writing) ve son olarak okuma yani reading.
Dil eğitiminde olmazsa olmaz kısımlardan biri olan reading; okuduğunu anlama, yorum yapabilme gibi birçok yetenek kazandırmasıyla birlikte pek çok cümle kalıpları görülmesini ve nerede, ne zaman kullanılabileceğini bizlere göstermektedir. Bunun yanında reading, beyni en çok harekete geçiren metottur. Çünkü hem okuma olduğu için hem de yabancı dilde olduğu için zorlayıcı bir alt daldır. Peki, reading yapılabilecek doğru kaynaklar nelerdir ve nasıl readingten maksimum yarar elde edebiliriz?
Öncelikle en önemli kaynaklar kitaplardır. Kendi dilinden yazılmış kitapları okumak hem o kitapları daha eğlenceli hale getirecektir hem de kelime bilginizi oldukça geliştirecek ve çokça kalıp görmenizi sağlayacaktır. Kitapların ardından yine önemli kaynaklardan biri de makaledir. Makaleler genelde bir görüşü, bir düşünceyi savunma amacıyla yazıldıkları için çokça terim içeren yazılar niteliğindedir. Terimler konu hakkında derin bilgiye sahip olmanın anahtarlarıdır. Makaleden de sonra haber yazıları okumak oldukça mantıklı ve doğru bir harekettir. Haber yazıları günlük yaşantıya göre yazıldıkları için gündelik konularda konuşurken bunları kullanabilmemiz oldukça mümkün olacaktır. Nitekim dergiler de haberler gibi gündelik konular içerir. Fakat dergiler daha çok bir konu üzerine yoğunlaşırken haberler geneldir. İlginizi çeken bir gündelik konu varsa dergi okumak hem size o konu ile ilgili fazlaca kelime katacak hem de sizi daha çok eğlendirecektir.
Bu okuma materyallerini düzenli bir şekilde okuduğumuz sürece reading yeteneğimiz oldukça gelişmektedir. Ayrıca Tale Dil Okulu’nda doğru reading yapma tekniklerini sizlere kulüp saatlerinde sunmaktayız. Bunun yanında konuşma(speaking), dinleme(listening), yazma(writing), ses bilimi(phonology) derslerimizi de sunmaktayız. Ayrıca bu dallarla ilgili diğer bloglarımız da sitemizde bulunmaktadır. Unutmayın blog okumak da bir readingtir .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button