İngilizce de Gramer Etkisi

Günümüzde evrensel bir dil olan İngilizce, hayatımızda yadsınamayacak bir yere sahip. Kimimiz bu dili öğrenmek için ya kurslara gidiyor ya da diziler ve filmler izleyerek imkanları doğrultusunda öğrenmeye çalışıyor. Kişi, her iki türlü de belli bir öğrenme sürecinden geçiyor.

Öğrenme sürecinin başlangıcında elbette gramer ve kelime bilgisine sahip olmamız gerekiyor. Fakat bunlara önem verirken kimilerimiz bir şey unutuyor olabilir miyiz? “Pratik yapmak” Gramer kuralları ve tabii ki kelime bilgisi, edinmemiz gereken öğeler olmakla birlikte İngilizceyi sadece bunlardan ibaret görmek oldukça büyük bir yanılgıdır. Çünkü İngilizceyi günlük yaşantımızda akıcı ve rahat kullanamadıktan sonra tek başına gramer kurallarını çok iyi bilmenin ya da yüzlerce kelime bilgisine sahip olmanın hiçbir anlamı olmayacaktır. Öncelikle kendimize şunu sormalıyız: “Dili neden öğreniriz?” Bunun cevabı tabii ki günlük hayatımızda ve evrensel alanlarda kendimizi daha iyi ifade edebilecek donanıma sahip olabilmektir.

Bir dili sadece kuralları doğrultusunda öğrenmenin, hatta bir bakıma ezberlemenin hiçbir mantığı olmayacaktır. Olayın büyük çoğunluğu kişinin bu öğrendiklerini rahatlıkla hayatına aktara bilmesinde yatmaktadır. Bunun formülü ise çok basittir: İngilizceyi daha çok dinlemek ve daha çok konuşmak. Bunu sağlayacak asıl öğe de kişinin kendisidir. Çünkü bir yerden sonra kişinin o dili biri yardımıyla mı yoksa kendi imkanlarıyla mı öğrendiğinin çok önemi kalmamaktadır. Kişi, günlük hayatında İngilizceyi ne kadar fazla kullanırsa, ne kadar fazla pratiğe dökerse çabalarından o derece karşılık alacaktır. Tıpkı hayatın kendisinde olduğu gibi. Her insanın kendine özgü prensipleri ve benimsediği bazı kurallar vardır. Fakat bu kuralları hayatında uygulamaya koyamadıkça bundan ne denli bir verim alabilir ya da karşılığını nasıl görebilir? İngilizce öğrenmek konusunda da bu şekilde düşünmeliyiz.

Sahip olduğumuz gramer kurallarını ve kelime bilgisini her fırsatta pratiğe dökmeye çalışmalıyız. Bu aynı zamanda kişinin kendine olan güvenini arttıracaktır. Çünkü genel olarak birçok kişinin şikayeti gramer ve kelime bildiği halde bunu pratiğe dökememe sorunudur. İşte bu durum pratiğin neden bu kadar önemli olduğunu gözler önüne seriyor. Tek yapmanız gereken büyük resme odaklanmak. Biz Tale Dil Okulu olarak, açmış olduğumuz pratik sınıflarımızda öğrencilerimize gramer ve kelime bilgisinin yanında pratiğe yönelik eğitimlerde vermekteyiz. Üsküdar Dil Okulu çatısı altında hizmet vermekte olan Tale Dil okulunda bol bol pratik yapıp İngilizceyi hayatınızın doğal bir parçası yapmanız için sizleri de kurumumuza bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button