Phonology (Ses ve Telaffuz Bilimi)

Günümüz şartlarıyla birlikte insanlar yeni bir dil öğrenme uğraşına giriyorlar. Her dil genelde 4 ana bölüm (speaking, writing, listening, reading,) üzerinde ilerlenerek öğrenilir. Fakat dil kurslarının atladığı bir kısım vardır. İnsanlar bu 4 ana bölüm eğitimini uygulayarak dili öğrenirler fakat doğru telaffuz için bu 4 bölüm yeterli değildir. Doğru telaffuz için gereken eğitim Fonoloji eğitimidir.

Fonoloji, bir dilde kullanılan konuşma sesleri ve bu seslerin birleştirilmesiyle ilgili kuralları içerir. Bir dildeki en küçük ses birimlerine “fonem” adı verilir ve fonemler bir dilde anlam değişmesine neden olan en küçük birimlerdir. Konuşurken bu ses birimlerini ufak da olsa değiştirilmesi ile farklı anlamların çıkması muhtemeldir. Yani fonoloji dediğimiz bilim dili doğru konuşmanın anahtarıdır. Yeni bir dil öğrenirken dikkat edilmeyen bu kısmın eksikliğinde ise konuşmada hatalar ortaya bariz bir şekilde çıkmaktadır. Örneğin Amerika’dasınız ve biri ile diyaloğa girmeniz gerekiyor. Aldığınız eğitimde fonoloji dersleri görmediyseniz o kişinin sizin turist olduğunuzu anlaması pek de zor olmayacaktır. Fonoloji bilimi eğitimi ile konuşurken kelimeleri doğru telaffuz edip doğru sesleri çıkaracaksınız. Bunun sonucunda siz de bir yerli gibi karşılanacaksınız. Aynı zamanda fonoloji eğitimi sayesinde diksiyonunuzu geliştirip insanlar tarafından rahatça anlaşılıp dikkate alınacaksınız.

Fonoloji eğitimi ile birlikte siz de rahatça yabancı dil konuşabileceksiniz. Toplamak gerekirse dil eğitiminin olmazsa olmaz 4 değil 5 bölümü vardır. 5. bölüm olan fonoloji eğitimini Tale Dil Okulu ’nda öğrencilerimize sunuyoruz. Hep birlikte hem doğru öğrenelim hem de doğru konuşalım 😊.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button