Writing (Yazım) Eğitimi

WRITING

Günlük hayatımızın oldukça büyük bir bölümünü iletişim oluşturmaktadır. Gerek konuşarak gerekse yazarak yani mesajlaşarak yapmaktayız. Genelde mesajlaşırken karşımızdaki insanın da anlayacağı şekilde kelimeleri kısaltırız. İş dünyasında resmi metinler yazarken bunu yapmamızın imkanı yoktur. Bir de İngilizce yazıyorsak bu imkansızdır.
İngilizce de formal (resmi) yazı yazarken uyulması gereken kurallar vardır. Yazıya başlarken farklı konuyu açarken farklı kalıplar kullanılmaktadır. Şirketler arası yazışmalarda resmiyetin büyük önemi vardır ve bu kuralların dışına çıkılmamalıdır. Kısaltma tarzında yazılar yazılamaz, yardımcı fiiller dahi özneye bitişik yazılamaz. Tıpkı essay (makale) yazarken kullanıldığı gibi. Essay yazarken de bu kurala uymak zorunludur. Essay yazarken önemli olan birkaç farklı kural da vardır. Örneğin bir kelimeyi birden fazla kez kullanmamak gerekir ve cümleleri bağlaçlarla bağlamak çok önemlidir. Bunlar hem yazıyı daha akıcı yapar hem de okuyucuyu sıkmaz. Aynı zamanda bu kuralla birlikte okuyucunun da kelime dağarcığı oldukça genişler. Haber, gazete vs. yazılarda ise aynı şekilde akıcı bir dil kullanılır. Aynı zamanda haberlerde ve gazetelerde okuyucu çekmek için manşet kısmına olayın içerdiği ilginç bir an yazılabilir. Bu okuyucu çekecek ve yazıyı daha da ilginç kılacaktır. Yazımızın başında belirtildiği gibi günlük hayatta oldukça çok mesajlaşırız. Bunlar da informal (resmi olmayan) dilde yazılabilir. Bu yazan kişiye kalmış bir davranış. İnformal yazılarda her türlü kısaltma, noktalama işaretlerini kullanmama gibi birçok kuralı uygulamak veya uygulamamak size kalmış. Mesajlaşmalarda ve konuşmalarda kullanabileceğiniz birçok kısaltmayı daha önce yazmış olduğumuz “İngilizcede Popüler Kısaltmalar” adlı bloğumuzda görmeniz mümkündür.
Sonuç itibariyle her platformun farklı kuralları ve değerleri vardır. Bu kurallara ve değerlere uyulduğu zaman daha başarılı olacağınızı göreceksiniz. Tale Dil Okulu olarak, öğrencilerimize İngilizce eğitimi nin yanı sıra özel writing dersleri vererek öğrencilerin yazı dilinde daha da başarılı olmalarını amaçlamaktayız. Writing derslerimizde görüşmek üzere 😊…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button